Vegetariánsky Pastiersky Koláč

Francúzska zelená šošovica (Puy šošovka) tvorí vydarený základ pre koláč tohto vegetariánskeho pastiera. Možno ich bude ľahšie nájsť ako iná šošovka, ale stojí za to vynaložiť ďalšie úsilie. Na rozdiel od hnedej alebo červenej šošovky si zelená šošovka zachováva svoj tvar a štruktúru aj po varení, čo znamená, že sa dobre postavia dlhému varu a tejto bohatej zemiakovej poleve. Rastlinný materiál kúpený v obchode sa môže veľmi líšiť, takže si ho určite kúpte s príjemnou chuťou, ktorá nie je príliš sladká. (Poznámka: Syr Parmigiano-Reggiano obsahuje syridlo, takže nie je vegetariánske. Použite vegetariánsky parmezán alebo ho vynechajte. Ak ho vynecháte, zemiaky dobre osolte soľou a korením.)

– Zložky

Na polevu

2 polievkové lyžice kóšerovej soli a ďalšie na ochutenie
2 kg červenohnedých zemiakov, olúpaných a štvrtkovaných (asi 3 veľké)
6 polievkových lyžíc nesoleného masla
½ šálky plnotučného mlieka
½ šálky kyslej smotany
½ šálky baleného strúhaného syra Parmigiano-Reggiano alebo vegetariánskeho parmezánu (voliteľné)
Čerstvo zomleté čierne korenie

Na plnenie

¾ šálky francúzskej šošovky

Pre plnenie

4 tymián vetvičky
3 ½ šálky zeleninového vývaru
1 čajová lyžička košer soli a viac na ochutenie
4 polievkové lyžice masla
8 oz nakrájané huby nakrájané na plátky, ako gombíky, cremini a shitaake
1 veľký pór, iba biela časť, tenké plátky (asi 1 1/2 šálky)
2 stredne mrkvy, ošúpané a nakrájané na kocky (asi 1 šálka)
2 strúčiky cesnaku, mleté
Čerstvo zomleté čierne korenie
2 lyžice paradajkovej pasty
2 polievkové lyžice múky
1 šálka mrazeného hrachu, rozmrazeného
1 až 2 čajové lyžičky čerstvej citrónovej šťavy

– Príprava

– Vo veľkom hrnci priviesť do vody s vysokou teplotou horúci galon vody a 2 polievkové lyžice soli. Pridajte zemiaky do vriacej vody a varte asi 15 až 20 minút, kým nezmäknú; nôž by mal ísť takmer bez odporu.

– Medzitým pripravte náplň: V 10-palcovej panvici vhodnej do rúry s vysokými stranami alebo smaltovanou liatinovou strúhankou na stredne vysokú teplotu dajte šošovicu, tymián a 2 šálky vývaru do varu s 1 čajovou lyžičkou soli. , Znížte teplo a ďalej varte šošovicu, čiastočne zakrytú, až kým nie sú krehké a väčšina tekutiny sa nevstrebáva asi 20 minút. Preneste šošovicu do misy.

– Dokončite polevu: V malej panvici alebo mikrovlnnej rúre zahrievajte spolu 6 polievkových lyžíc masla a mlieka, až kým sa maslo neroztopí. Zemiaky dobre vypustite a vráťte sa do hrnca. Pomocou maséra alebo ricer, rozdrvené zemiaky rozdrvte do hladka. Zmiešajte v horúcej zmesi masla a kyslej smotany, kým sa nezmiešajú. Zamiešajte v 1/2 parmezánu. Dochutíme soľou a korením. Prikryte a odložte stranou.

– Dokončenie plnenia: Rúru zohrejte na 375 stupňov. Roztavte maslo v 10-palcovej panvici na stredne vysoké teplo. Pridajte huby a varte, za stáleho miešania drevenou lyžičkou, až kým nie sú tmavohnedé, asi 8 až 10 minút. Znížte teplotu na stredné a pridajte pór, mrkva a cesnak a pokračujte vo varení do jemnosti ďalších 10 minút. Dochutíme soľou a korením. Pridajte paradajkovú pastu a miešajte, varte, kým nie je dobre kombinovaná, ďalšie 2 až 3 minúty. Na zmes posypte múku, premiešajte a varte 1 minútu. Pridajte zvyšný 1 1/2 šálky vývaru, varenú šošovicu a hrášok a varte, kým nezhoustne. Odstráňte tymianové stonky a podľa chuti premiešajte citrónovú šťavu.

– Zmes prelejte šťouchanými zemiakmi a potom ich rozložte na vrchol. (Alebo preneste šošovkovú zmes do 3-kvartovej kastrólovej misky a rozotrite ju do rovnomernej vrstvy a nasypte zemiaky.) Posypte zvyšným parmezánom. Preneste do rúry a ak je zmes na horných okrajoch panvice, položte pod panvicu fóliu na pečenie s fóliou, aby zachytila ​​akékoľvek kvapky. Pečieme koláč, kým zemiaky nezačnú zhnednúť a okraje bublajú asi 30 minút. Pred podávaním nechajte stáť pri izbovej teplote 15 minút.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *