Grécke Citrónové Zemiaky

Pokiaľ ide o dreamiestne pečené zemiaky – so smotanovými vnútornosťami a veľmi chrumkavými vonkajšími okrajmi – postupujte podľa tejto klasickej gréckej metódy pečenia olúpaných zemiakov v rovnakých dieloch olivového oleja, citrónovej šťavy a kuracieho vývaru. Zemiaky nasiaknu chutnú tekutinu, čím dovnútra dovnútra zostanú jemné, zatiaľ čo vonkajšia strana je v rúre vysoká. Rovnakú metódu môžete použiť pre červenohnedé zemiaky, hoci konečný výsledok bude menej vlhký.

– Zložky

½ šálky kuracieho vývaru alebo vody
½ šálky olivového oleja
½ šálky čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy (od 3 do 4 veľkých citrónov)
1 lyžica kosher soli
Zemiaky zlaté Yukon (asi 6 libier) veľké (asi 6), ošúpané a potom na polovicu a priečne
1 lyžica sušeného oregana (voliteľné)
Mäkká soľ a čierne korenie, na servírovanie

– Príprava

– Rúru zohrejte na 450 stupňov. Na panvici s okrajmi listov skombinujte kuracie vývar, olivový olej, citrónovú šťavu a košer soľ. Zamiešajte zemiaky v tekutine tak, aby ste ich obalili, a potom ich usporiadajte do rovnomernej vrstvy. Ak sa používa, posypte oreganom na zemiaky.

– Zemiaky pečte v polovici listov, až kým nie sú viditeľne citlivé, tmavo hnedé a chrumkavé na vrchole, 55 až 60 minút. (Ak sa zemiaky varia, ale nie sú tak chrumkavé, ako by ste chceli, na pár minút ich spustite pod brojler.) Podľa potreby posypte vločkovou soľou a čiernym korením.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *