Puding Z Húb

Táto bohatá vegetariánska kastról sa skvele hodí ako vrchol brunch alebo na dovolenkovú stranu. Môže sa zostaviť vopred, chladí sa cez noc a potom sa pečie tesne pred podávaním. Určite by ste si ju mohli pripraviť deň a nechať chlieb namočiť 15 minút pred pečením, ale nechať ho stáť cez noc, bude to jemnejšie. Jemná brioška je pre tento puding ideálnym chlebom a je k dispozícii vo väčšine supermarketov, často vo forme hamburgerových roliek, ktoré sú pre tento pokrm vhodnej veľkosti a tvaru. Challah je tiež dobrá voľba, ale je to trochu hustejšie, takže môže trvať dlhšie ako 15 minút, kým sa puding nasiakne.

– Zložky

1 unce sušených šampiňónov
1 lyžica olivového oleja
2 polievkové lyžice nesoleného masla a viac na mastenie panvice
½ libry zmesi čerstvých húb, ako sú cremini alebo shiitake, orezané a nakrájané na plátky hrubé 1/4-palcové
8 čerstvých listov šalvie, tenko nakrájaných na plátky av prípade potreby viac na ozdobenie
2 malé šalotky, na polovicu a nakrájané na tenké plátky
2 polievkové lyžice koňaku (voliteľné)
2 čajové lyžičky košer soli a viac podľa chuti
Čierne korenie
3 veľké póry, iba biele a svetlo zelené časti, pozdĺžne polovičné, riedko nakrájané a dobre umyté
6 veľkých vajec
1 ½ šálky tvrdej smotany
1 ½ šálky plnotučného mlieka
Ground čajová lyžička mletého kajenu
2 oz strúhané Gruyère (asi 1 šálka)
12 uncí brioška (alebo 4 až 6 veľkých briošky), nakrájané na plátky hrubé 1/2 palca
1 unca jemne nastrúhaného parmezánu (asi 1/2 šálky)

– Príprava

– Varte 1 šálku vody v malej panvici. Pridajte sušené šampiňóny a namočte ich, kým nezmäknú, asi 15 minút. Pomocou štrbinovej lyžice preneste huby na doštičku a jemne nasekajte; zrušil. Opatrne nalejte zvyšnú hubovú tekutinu do veľkej misky, pričom za ňou zostanú všetky nečistoty.

– Vo veľkej (12-palcovej) panvici zohrejte na 1 polievkovú lyžicu oleja a 1 polievkovú lyžicu masla. Pridajte čerstvé huby a varte za občasného miešania až do opečenia asi 8 minút. Znížte teplotu na stredné. Pridajte šalvie, šalotky a nakrájané ošípané a varte za stáleho miešania, kým šalotka nebude priesvitná, 3 až 4 minúty. Pridajte koňak, ak sa používa, dochutíme soľou a korením a varíme za stáleho miešania ešte 1 minútu. Preneste na doštičku.

– Na tej istej panve rozpustite 1 lyžicu masla na miernom ohni. Pridajte pór a veľkú štipku soli a za stáleho miešania varte 5 až 7 minút. Vráťte hubovú zmes na panvicu a premiešajte, aby ste ju skombinovali s pórom. Odstráňte z tepla.

– Pridajte vajcia do veľkej misky s hubovou tekutinou a rozšľahajte. Pridajte smotanu, mlieko, kajenský koren, 1/2 lyžičky soli a veľa čierneho korenia. Dôkladne ho rozmiešajte a potom pridajte Gruyère.

– Namažte dno a boky pekáča s rozmermi 9 x 13 palcov maslom, potom pridajte asi 1/4 čerstvej zmesi húb a zaraďte ich do rovnomernej vrstvy. Plátky chleba umiestnite hore tak, aby sa prekrývali. Posypte zvyšnú hubovú zmes na vrch a vtlačte ju medzi plátky chleba. Pomarančovú zmes nalejte na vrch a rovnomerne rozložte syr. Chladte, zakryte, cez noc (pozri Tip).

– Keď budete pripravení variť, vyberte misku z chladničky asi 30 minút pred pečením. Zahrievajte rúru na 350 stupňov. Puding prikryte parmezánom a pečte 40 až 45 minút, kým sa nedostane do stredu (môže trochu nadýchnuť). Spustite ho pod brojler na 2 až 3 minúty, aby ste zhnedli vrch a pozorne sledujte. Nechajte 10 minút pôsobiť, potom teplé, podľa potreby doplnené šalviou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *