Vegetariánska Thajská Kari Zelenina

Drew Spangler Faulkner, učiteľ varenia v L’Academie de Cuisine v Bethesda, MD, vyrába thajské zelené kari, ktoré je akýmsi príjemným jedlom. Omáčka vyrobená krémovo s kokosovým mliekom a jemne pikantná s kari pastou je svieža a zároveň upokojujúca. Zelenina, ktorá sa jednoducho upustí do omáčky a jemne sa povarí asi 12 minút, sa stane jemnou, nie zvlhčenou. Je to prekvapivo jednoduché. Vyrába si svoju vlastnú zelenú kari pastu, ale recept si vyžaduje ktorúkoľvek z troch past kúpených v obchode. Aj keď niektoré zelené kari pasty obsahujú pastu z rýb alebo kreviet, našla tri značky, ktoré ju neobsahujú: Thai Taste, Maesri a Thai Kitchen.

– Zložky

Jeden 13 1/2 unca kokosového mlieka (netraste)
½ šálky zeleniny
4 lyžičky sójovej omáčky alebo tamari sójovej omáčky
4 lyžičky palmového cukru alebo hnedého cukru
6 polievkových lyžíc thajskej zelenej kari pasty, ako napríklad Thai Taste, Maesri a Thai Kitchen, z ktorých žiadna nemá krevety alebo rybiu pastu
½ šálky nakrájanej cibule (1/2 palca)
⅔ šálky nakrájanú na červené korenie
⅔ pohár nakrájaný na cukinu (1/2 palca) alebo inú letnú tekvicu
⅔ šálky nakrájané na sladké zemiaky (1/2 palca)
⅔ poháre nakrájané na bambusové výhonky, opláchnuté a vypustené
1 šálka zelenej fazule, upravená a nakrájaná na dĺžku 1 1/2 palca
⅔ poháre nakrájané na ázijské baklažány (1/2 palca)
1 vápno
8 veľkých listov bazalky, nakrájaných na tenkú šifón

– Príprava

– Otvorte plechovku z kokosového mlieka bez pretrasenia. Lyžica 6 lyžíc kokosového krému z vrchnej strany plechovky do stredného hrnca. Nalejte zvyšný obsah plechovky do strednej misky a dobre premiešajte. V stredne veľkej mise skombinujte rastlinný materiál, sójovú omáčku a palmový alebo hnedý cukor. Miešajte, kým sa cukor nerozpustí.

– Vložte panvicu kokosového krému na stredne vysoké teplo, až kým nezačne bubliniť. Pridajte kari pastu a znížte teplotu na stredne nízku teplotu. Miešajte nepretržite, až veľmi voňavo, asi 3 minúty; upravte teplo podľa potreby, aby nedošlo k spáleniu. Pridajte cibuľu, papriku, cuketu, sladké zemiaky, bambusové výhonky, zelené fazule a baklažán. Miešajte, kým zelenina nebude horúca, 2-3 minúty. Miešajte v kokosovom mlieku, privedte zmes do varu a znížte teplotu na minimum. Varte, odkryte, až kým zelenina nebude krehká, asi 10 minút.

– podľa chuti pridajte zmes sójovej omáčky a štedrú šťavu z čerstvej limetkovej šťavy; môžete použiť šťavu z celého vápna. Miešajte a dobre premiešajte. Ak je kari príliš silný, pridajte až 1/4 šálky vody.

– Podávajte karí v teplej servírovacej miske a ozdobte šifónovou bazalkou. Podľa potreby podávajte na jazmínovej ryži.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *